فهرست مطالب

در کادانس معتبر درست یا PAC که موسیقی دان هایی که کثیری از مخفف کردن خوششان می آید. معمولا این طور می گویند، دور اکوردی که کادانس را می سازند هر دو در حالت پایگی هستند، یعنی نتی که پایین نت های دیگر قرار دارد، نت پایه آکورد است، نتی که اسم آکورد را از بر روی آن می گذارند. قوی ترین کادانس معتبر درست زمانی که صورت می گیرد که آکورد دوم، یعنی آکورد I/i، هم در بالا و هم پایین نت های خود، نت پایه را داشته باشد. این کادانس معتبر درست، ضربه نهایی قوی ای را در پایان قطعه ایجاد می کند. دقت کنید که نت بالای آکورد آی مانند نت پایین آن است، یعنی نت پایه آکورد بالاترین و پایین ترین نت آکورد شده است.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

کادانس معتبر ناقص

وقتی توالی آکوردی V-I با آکوردهای معکوس ساخته شده باشد (آکوردهایی که پایه، سوم و پنجم شان در یک گروه پشت هم نباشند و جا به جا شده باشند) به آن کادانس، کادانس معتبر ناقص می گوییم که IAC خوانده می شود. تفاوت کادانس معتبر درست و ناقص را نشان دادیم، دقت کنید که چطور کادانس معتبر درست با پایه آکورد در حالت پایگی تمام می شود، در حالی که کادانس معتبر ناقص با یک آکورد معکوس تمام می شود.

کادانس های پلاگال

هدف هارمونیک کادانس های پلاگال در نهایت کورد چهار IV/iv است که کادانس زمانی که اتفاق می افتد که آن آکورد به آکورد یک I/i برود. کادانس های پلاگالی که وجود دارند شامل این آکورد ها می شوند: IV-i / iv-I / iv-I / IV-I
این ساختار نشئت گرفته از موسیقی کلیسایی قرون وسطی، خصوصا موسیقی آوازی است و به همین دلیل است که اغلب به آن کادانس آمن هم می گویند. چنانچه با آوازهای گریگوریان یا حتی موسیقی های مذهبی مدرن آشنایی داشته باشید، کادانس آم را در عمل شنیده اید، این کادانس همان گونه که حدس می زنید در جایی اتفاق می افتد که خوانندگان بر روی دو آکورد می خوانند : “آ-من”. آمیزینگ گریس نمونه عالی از کادانس پلاگال یا امن را دارد. کادانس پلاگال معمولا در وسط قطعه موسیقی و برای پایان دادن به یک جمله استفاده می شود، نه در پایان قطعه. زیرا صدادهی اش قاطعیت کادانس معتبر درست را ندارد.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا