راهنمای خرید کیبورد

یک کیبورد ارزان برای کسانی خوب است که تازه می خواهند موسیقی یاد بگیرند. بهترین مدل های کیبورد با سبک بودن و آسانی در جابه‌جایی، با بهبود مهارت های هنرجو او را برای نواختن روی پیانوهای بزرگ آماده بکنند.

ما در آموزشگاه موسیقی فردوس یک راهنمای جامع خرید کیبورد برای شما آماده کرده ایم که در این راهنما گزینه‌های شما را چه برای یک تازه کار یا بزرگسال بررسی می‌کنیم همچنین جهت ثبت نام در کلاس پیانو روی لینک کلیک کنید.

چگونگی یافتن کیبورد برای تازه‌کارها

“برای این تازه‌کار کدام کیبورد را بخرم؟” ما همیشه این پرسش را می شنویم، و هیچ پاسخ آسانی نداریم. پاسخ بیشتر به اهداف هنرجو بستگی دارد. نیازهای کسی که می خواهد آهنگ‌های خودش را بسازد با کسی که در آینده از کیبورد به پیانو می رود، یکسان نیست. (اگر شاگرد این چنین است، درک تفاوت بین پیانو و کیبورد بسیار مهم خواهد بود). یک کیبورد ارزان ویژگی های خودش را دارد.

هنگام خرید کیبورد باید به دنبال چه چیزی باشید

 1. Action: به میزان واکنش کلیدهای کیبورد یا پیانو هنگام فشاردادن گویند. اندازه نیرو و سنگینی کلیدهای کیبوردها یکسان نیستند. فشار دادن کلیدهای بدون وزنه آسان‌تر است، اما کلیدهای وزنه‌دار (سنگین) مانند پیانوهای سنتی بسیار پاسخگو و برای تازه کارها خوب هستند.
 2. سازگاری با : MIDI این واژه کوتاه شده‌ی «رابط دیجیتالی ساز» است، یک زبان سازهای الکترونیکی پرکاربرد که به سازها اجازه می‌دهد با فرستادن و دریافت سیگنال با یکدیگر گفت و گو کنند. این ویژگی شاید برای تازه کارها مهم نباشد، اما درآینده مهم تر خواهد بود، زیرا شاید هنرجوها روزی وارد موسیقی الکترونیکی بشوند یا بخواهند کیبورد را به رایانه وصل بکنند.
 3. اتصال به رایانه: بسیاری از بهترین مارک های کیبورد دارای ویژگی اتصال رایانه هستند. اگرچه نیازی به یادگیری نواختن نیست، ویژگی اتصال کامپیوتر گزینه خوبی برای آهنگ سازی با نرم افزارها است. خرید چیزی با این ویژگی با جلوگیری از خرید کیبورد دیگر در آینده نزدیک به جیب شما کمک می کند.
 4. برداشت و Sampler: مانند سازگاری با MIDI و اتصال رایانه، گزینه‌های Sampler (ریتم سازی) و ضبط برای هنرجوهای آهنگساز پیشنهاد می شوند.
 5. ذخیره سازی: ذخیره سازی داخلی ضروری نیست. نوازنده ها می‌توانند پچ های نرم‌افزاری و صداهای تازه را روی کارت‌های micro-USB نگهداری کنند. ذخیره سازی همان نگهداری تنظیمات کاربر است – برای نمونه کیبوردی با 100 صدا شاید تنها 100 جای خالی داشته باشد.
 6. ورودی/خروجی: ورودی صوتی به کیبورد یا پیانوی دیجیتال کم یاب است و بیشتر MIDI به کار گرفته می شود. خروجی های کیبورد بسیار مهم تر هستند، زیرا به کمک آن ها می توان به آمپلی فایر و دستگاه های برداشت دسترسی داشت.
 7. صدا: صدای کیبورد یکی از مهم ترین چیزها هنگام انتخاب یک کیبورد خوب است. صدای بهترین برندهای کیبورد مانند صداهای پیانوی واقعی است.

ویژگی های دیگر مانند polyphony (تعداد صداهای همزمان) و multitimbrality (توانایی کیبورد برای پخش صداهایی مانند طبل، سازهای آرشه‌ای و بادی در پس زمینه یا هم نوازی).

 1. اندازه کیبورد: کیبورد با اندازه کامل و با کلیدهای سنگین، بهترین کیبورد برای یادگیری نوازندگی پیانو در بزرگسال ها است. همچنین این کیبوردها سازهای کمتری دارند. برای هنرجوهای موسیقی الکترونیک، کلیدهای کوچک و بدون وزنه با فانکشن های بیشتر مهم تر است.

خرید لوازم جانبی کیبورد

افزون بر کیبورد به چیزی برای نشستن به هنگام نوازندگی و پایه‌ای برای نگه داشتن نت های پیانو نیاز دارید. پدال sustain یا damp برای هنرجوهای تازه کار بسیار کاربرد دارد، زیرا مانند سیم‌های پیانو سنتی به نگهداری و کشیدن صدای خود ادامه می دهند. می‌توان پایه، صندلی و دیگر لوازم جانبی را در بسته‌هایی با کیبوردهای ارزان خریداری کرد.

انواع کیبورد

کیبورد هنرجویان پیانو با دوست داران موسیقی الکترونیک یکی نیست. شاید بهترین کیبورد برای بزرگسالان اندازه کوچک آن باشد، اما کودکان 10 ساله نیز با کیبورد دارای سمپلر و توانایی پخش آهنگ های معروف انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند.

به معنای واقعی کلمه هزاران نوع مختلف کیبورد وجود دارد. پس بهترین مدل برای تازه کارها کدام است؟ راهنمای خرید کیبورد به این پرسش شما پاسخ‌ خواهد داد!

کیبورد workstation چیست؟

کیبورد workstation از کیبوردهای گران‌ است و رایانه خودش را برای آهنگ سازی و گزینه‌های پیشرفته دارد. بسیاری از هنرمندان هیپ هاپ و پاپ از این کیبوردها برای پخش خودکار بیت‌ ساخته شده و دیگر بخش‌های آهنگسازی استفاده می کنند.

کیبوردهای workstation  بیشتر دارای کلیدهای سنگین هستند که آن ها را به انتخاب خوبی برای هنرجویان تازه کار تبدیل می کند. اما آهنگ سازهای تازه کار می‌توانند با کنترلر و لپ تاپ همین ویژگی ها را با قیمت پایین تری داشته باشند.

ویژگی های کیبورد workstation

 • مناسب آهنگ سازی
 • برنامه ریزی برای پخش همزمان چیزهای گوناگون
 • کلیدهای سنگین
 • دارای استانداردهای حرفه‌ای و گزینه های پیشرفته پخش

کاستی های کیبورد workstation

 • قیمت بسیار بالا
 • ویژگی های بسیار که شاید تازه کارها را سردرگم کنند

کیبورد Arranger چیست؟

این کیبوردها برای همنوازی خودکار و اجرا در مهمانی یا کنسرت ساخته شده‌اند. با انتخاب چند گزینه، کیبورد سبک، ریتم و تمپو آن آهنگ را اجرا می کند. این به هنرجوها کمک می‌کند تا حس همنوازی را پیدا کنند و می توانند آهنگ‌های گوناگونی را اجرا بکنند.

ویژگی های کیبورد Arranger

 • دارای استانداردهای حرفه‌ای
 • مناسب آهنگسازی و همه اجراها
 • همراهی خودکار که به نوازندگی هنرجوها کمک می کند

کاستی های کیبورد Arranger

 • قیمت بالا
 • ویژگی های فراوان که شاید تازه کارها را سردرگم کنند

synthesizer چیست؟

کیبورد الکترونیکی است که صداها، سازها و افکت های بسیاری دارد. آن ها کوچک و جابه‌جایی پذیرتر از پیانو هستند و برای نواختن در گروه های موسیقی یا گروه های کوچک بسیار خوب هستند.

ویژگی های کیبورد synthesizer

 • ساخته شده برای همنوازی
 • خروجی آمپلی فایر یا دستگاه های برداشت
 • چیزی میان پیانو و دستگاه دیجیتال
 • گزینه های صدا 

کاستی های کیبورد synthesizer

 • کیفیت های گوناگون در برندها
 • کمبود برخی ویژگی‌ها با پیشرفت بیشتر هنرجو
 • ایجاد دشواری در نوازندگی برای پیانیست‌ها با کلیدهای بدون وزنه

پیانو دیجیتال چیست؟

کیبوردی برای همانندسازی صدا و حس پیانو است. این بهترین کیبورد برای نوازنده‌ها و یادگیری پیانو برای بزرگسالان است. پیانوی دیجیتال برخلاف کیبورد، دارای 88 کلید در اندازه کامل است. بهترین کیبوردها دارای کلیدهای سنگین برای همانندسازی حس پیانو و دارای بلندگو هستند. پیانوهای دیجیتال محدوده صدای synthesizer را ندارند، آن ها به جای آزمایش موسیقی برای تمرین نوازندگی ساخته شده‌اند.

ویژگی های پیانو دیجیتال

 • حس نواختن پیانو با سنگینی کلیدها
 • صدای پیانو
 • دارای ولوم صدا
 • ارزان تر از پیانو سنتی – بی نیاز از کوک کردن یا جایگزینی قطعات
 • مناسب برای تمرین و اجرای تکی

کاستی های پیانو دیجیتال

 • گزینه های صدا و سازهای کم تر
 • جابه‌جایی دشوار
 • نبود خروجی یک هشتمی در برخی مدل ها

کیبورد کنترلر چیست؟

قیمت پایین تری نسبت به سایر کیبوردها دارند، زیرا توانایی تولید صدا ندارند. این کیبوردها داده‌های MIDI را به سخت افزار یا نرم افزار دیگر می فرستند. آن ها انتخابی خوب برای آهنگسازی روی رایانه هستند اما برای افراد جویای نوازندگی کاربردی نخواهند داشت.

ویژگی های کیبورد کنترلر

 • مناسب آهنگسازی با رایانه
 • خروجی MIDI به synthesizer و نرم‌افزار رایانه

کاستی های کیبورد کنترلر

 • باید به رایانه یا لپ تاپ وصل شود
 • بدون بلندگو
 • کاربرد بسیار کم برای تازه کارها

این کیبوردها دسته بندی های بزرگ آن بودند. بسیاری با ویژگی های تازه این مرزبندی‌ها را از بین برده‌اند. برای نمونه شاید پیانوی دیجیتالی مانند synthesizer یا خود synthesizer با ویژگی های کنترلر پیدا کنید. این پیچیدگی مقایسه کیبوردها را دشوار می کند. صداهای تولیدی در بهترین مارک های کیبورد و هر مدل مانند هم نیست. پیش از خرید، خواسته ها و اهداف موسیقی خود را بررسی کنید، دیدگاه‌ها را بخوانید و با نوازنده‌ها و کارکنان فروشگاه ساز گفت و گو داشته باشید.

آیا برای کیبورد به آمپلی فایر نیاز دارید؟

پاسخ کوتاه نه است. بیشتر کیبوردهای دارای بلندگوهای داخلی هستند. اما شاید در اجراهای بزرگ به آن نیاز پیدا کنید.

نکته: برای تمرین بی سر و صدا از هدفون استفاده کنید

هیچ کس در یک شب هنرمند بزرگی نشده است، تمرین بخشی از کار است. هر کلید نادرست و نواختن ناهماهنگ بخشی از تمرین است، اما اجازه دهید با آن روبرو شویم: شنیدن نت های نادرست گاهی سرسام آور است. بیشتر کیبوردها دارای جک هدفون هستند، بنابراین هنرجوها می توانند بدون آزار خانواده و همسایه ها نوازندگی کنند!

نکات کلیدی

تعداد کلیدها برای نواختن مهم است. بیشتر کیبوردها 61، 73 یا 88 کلید دارند. برای تازکارها، 61 کلید برای یادگیری خوب است و همچنین می توانید بیشتر آهنگ ها را با 73 کلیدی بنوازید. برای دوست داران سرسخت پیانو کلاسیک مدل های 88 کلیدی پیشنهاد می شود.

بسیاری از کیبوردها کمتر از 61 کلید دارند. چنین چیزی به ویژه در synthesizer و کیبورد های موسیقی ارگان دیده می شود. برای نمونه، شاید یک synthesizer آنالوگ، تعداد کلیدهای مورد نیاز برای نوازنگی در ژانر خاصی را داشته باشد. بیشتر کیبوردها دارای transpose تا یک اکتاو هستند.

کیبورد باید 61 کلید برای یادگیری، 73 تا برای نواختن بیشتر آهنگ های کلاسیک و 88 کلید برای نواختن پیانو سنتی داشته باشد.

یک کیبورد برای تازکارها باید چند کلید داشته باشد؟

پیانوهای دیجیتال 88 کلید بهترین انتخاب برای هنرجوهای سرسخت پیانو سنتی است، اما با سازهای ساده 61 کلیدی به سادگی می توان نوازندگی را فرا گرفت. و گزینه های رنگارنگ مهم نیستند: ساز 61 کلیدی ارزان تر است.

اگر نمی دانید در آینده به تمرین پایبند خواهید بود، به دنبال کیبورد های ارزان باشید. بزرگ ترین کیبورد 88 کلید دارد.

بهترین مارک های کیبورد

برند کیبورد به چیزهای گوناگونی بستگی دارد. خواسته‌ها همیشه در گذر هستند و هنرجوی که امروز از یادگیری کیبورد هیجان زده است، شش ماه آینده دیدگاه دیگری خواهد داشت. ارزان ترین مارک های کیبورد (آن هایی که در خرده فروشی های بزرگ یافت می شوند) کلیدهای کوچک تری نسبت به همتاهای با کیفیت بالاتر دارند.

کیفیت صدای آن ها به خوبی کیبوردهای بالا رده نیست و از قطعات ارزان‌ و آسیب پذیر ساخته می شوند. خوشبختانه سازندگان خوب، کیبوردهای خیلی ارزان هم دارند. Yamaha، Roland و Kurzweil همگی برندهای ارزان قیمتی هستند که شمار کلید، بلندگو و گزینه های صدا بسیاری دارند. برای هنرجوها پیشرفته‌ یا با انگیزه، Korg یا Williams بسیار کاربردی تر خواهند بود. کلیدهای سنگین با اندازه کامل کیبورد Williams انتخاب خوبی برای هنرجوی های سرسخت پیانو سنتی است.

نو دربرابر دست دو

اگر بودجه کمی دارید، خرید کیبورد دست دو برای شما بهتر است. پیش از خرید نو یا کارکرده باید چیزهایی را بدانید.

خرید کیبورد نو

با خریدن کیبورد می توانید با کارکنان فروشگاه درباره کیبورد و نیازهایتان گفت و گو کنید.

ویژگی های کیبورد نو

 • داشتن ویژگی های مورد نیاز شما
 • گارانتی خوب

کاستی کیبورد نو

 • گاهی گران تر هستند، اگرچه بسیاری از کیبوردهای نام ناآشنا قیمت پایینی دارند

خرید کیبورد دست دوم

یک کیبورد دست دوم می‌تواند ابزاری پیشرفته را با پول کمتر به شما بدهد، اما خریدار باید آگاه باشد. برخی از سازهای دست دو در شرایط خوبی هستند. با برخی از آن ها بد رفتاری و خراب شده‌اند. اگر یک نوازنده باتجربه می شناسید، دیدگاهش را درباره‌ی کیبورد انتخابی بخواهید. خرید خود را بررسی کنید، آن را روشن کنید و سپس کارکرد همه کلید و دکمه هایش را بررسی کنید.

ویژگی های کیبورد دست دوم

 • ارزان تر از نو
 • خرید کیبورد بالا رده با قیمت ارزان

کاستی های کیبورد دست دوم

 • خرابی یا آسیب دیدگی
 • بدون گارانتی
 • نداشتن برخی ویژگی های مورد نیاز شما
نوشته قبلی

فرق نواختن کیبورد و پیانو

نوشته بعدی

بهترین آکورد های گیتار مبتدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.