فهرست مطالب

کادانس به هر قسمتی از قطعه موسیقی گفته می شود که حس پایان داشته باشد. کادانس دارای این قدرست اشاره به یک نقطه توقف قوی و قطعی باشد، مانند پایان یک ترانه یا حتی یک موومان یا قسمت، اما گاهی هم دارای این قدرست یک وقفه کوتاه در پایان یک جمله موسیقایی باشد.
یک قطعه موسیقی طبعا دارای این قدرست فقط با متوقف شدن به پایان برسد. اما چنانچه آن نقطه پایان برای شنونده ها، غیرمنطقی و بی معنی باشد، از آن راضی نخواهد بود. تمام کردن قطعه در نقطه نادرست مانند تمام کردن مکالمه وسط یک جمله است و چنانچه قطعه به جای اینکه به طور مناسبی به پایان برسد ناگهان قطع شود، اکثر شنوندگان ابراز نارضایتی خواهند کرد.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

یک پایان همه پسند در موسیقی، از طریق توالی آکوردها به شنونده نشانه هایی می دهد که بفهمد قطعه دارد به پایان می رسد. مانند پایان یک داستان یا جمله، پاراگرف، فصل و غیره، پایان یک قطعه موسیقی هم چنانچه از مجموعه ای از قوائد تبعیت کندف معنی خواهد داشت. درست مانند عرف داستان گویی، این قوائد در ژانرها و سبک های مختلف موسیقی متفاوت است.
بدیهی است که شما به عنوان آهنگساز، مجبور نیستید که از هیچ کدام از قوائد کادانس تبعیت کنید، قوانینی که موجب ایجاد راحتی و آرامش و رضایت در شنونده می شود. اما چنانچه این کار را نکنید، بایستی خودتان را برای رویارویی با تماشاگران خشمگینی آمده کنید که بعد از اجرای اثرتان به شما حمله خواهند کرد. بعدا نگویید که نگفتیم!

بنیاد اصلی موسیقی هدف هارمونیک است که در آن یک جمله بر روی آکورد آی شروع می شود و از یک سری توالی آکوردی تبعیت می کند و بر روی آکورد آی وی یا وی به پایان می رسد، که به این سبک موسیقی در موسیقی پاپ آی وی – آی معمول تر است و در موسیقی وی – آی، و کادانسی که در قطعه استفاده می شود، بستگی دارد. یک قطعه موسیقی دارای این قدرست دو آکورد یا صدها آکورد داشته باشد و دارای این قدرست سه ثانیه یا چهل و پنج دقیقه باشد. اما در هر صورت، در نهایت قبل از اینکه به آکورد I برگردد، به آن هدف هارمونیک آکورد IV یا V می رسد.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
به تازگی ویولون خریده‌اید و برای نواختن آن هیجان زده اید! اما چگونه آن را کوک می کنید؟ کوک کردن ویولن شاید پیچیده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question