فهرست مطالب

کادانس به هر قسمتی از قطعه موسیقی گفته می شود که حس پایان داشته باشد. کادانس دارای این قدرست اشاره به یک نقطه توقف قوی و قطعی باشد، مانند پایان یک ترانه یا حتی یک موومان یا قسمت، اما گاهی هم دارای این قدرست یک وقفه کوتاه در پایان یک جمله موسیقایی باشد.
یک قطعه موسیقی طبعا دارای این قدرست فقط با متوقف شدن به پایان برسد. اما چنانچه آن نقطه پایان برای شنونده ها، غیرمنطقی و بی معنی باشد، از آن راضی نخواهد بود. تمام کردن قطعه در نقطه نادرست مانند تمام کردن مکالمه وسط یک جمله است و چنانچه قطعه به جای اینکه به طور مناسبی به پایان برسد ناگهان قطع شود، اکثر شنوندگان ابراز نارضایتی خواهند کرد.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

یک پایان همه پسند در موسیقی، از طریق توالی آکوردها به شنونده نشانه هایی می دهد که بفهمد قطعه دارد به پایان می رسد. مانند پایان یک داستان یا جمله، پاراگرف، فصل و غیره، پایان یک قطعه موسیقی هم چنانچه از مجموعه ای از قوائد تبعیت کندف معنی خواهد داشت. درست مانند عرف داستان گویی، این قوائد در ژانرها و سبک های مختلف موسیقی متفاوت است.
بدیهی است که شما به عنوان آهنگساز، مجبور نیستید که از هیچ کدام از قوائد کادانس تبعیت کنید، قوانینی که موجب ایجاد راحتی و آرامش و رضایت در شنونده می شود. اما چنانچه این کار را نکنید، بایستی خودتان را برای رویارویی با تماشاگران خشمگینی آمده کنید که بعد از اجرای اثرتان به شما حمله خواهند کرد. بعدا نگویید که نگفتیم!

بنیاد اصلی موسیقی هدف هارمونیک است که در آن یک جمله بر روی آکورد آی شروع می شود و از یک سری توالی آکوردی تبعیت می کند و بر روی آکورد آی وی یا وی به پایان می رسد، که به این سبک موسیقی در موسیقی پاپ آی وی – آی معمول تر است و در موسیقی وی – آی، و کادانسی که در قطعه استفاده می شود، بستگی دارد. یک قطعه موسیقی دارای این قدرست دو آکورد یا صدها آکورد داشته باشد و دارای این قدرست سه ثانیه یا چهل و پنج دقیقه باشد. اما در هر صورت، در نهایت قبل از اینکه به آکورد I برگردد، به آن هدف هارمونیک آکورد IV یا V می رسد.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا