ساختمان و مدل های دف

دف نوازی

دف جز ساز های بومی ایران است. این ساز به خانواده سازهای کوبه ای تعلق دارد. هرچند این ساز در بسیاری ازمناطق ایران و سایر کشورها با اشکال و اسامی مختلف وجود دارد اما این ساز بشکل کنونی همان دف متداول در مناطق کرد نشین است. در این مناطق دف یک ساز آیینی و مقس بوده و در خانقاه ها ومراسمات مذهبی و آیینی مناطق مذکور با آداب و تکنیک های خاص خودش نواخته می شود.

کلاس دف به صورت حضوری

ساختمان ساز دف

 

ساز دف همانند ساز ارگ بادی در این مناطق بصورت تکی یا گروهی (متشکل از چندین دف به همراه طاس یکی دیگر از ساز های موسیقی خانقاهی و آواز) نواخته می شد. از دهه 50 به بعد رفته رفته این ساز بعنوان یک ساز همنواز در ارکسترهای موسیقی ایرانی اما با کارکردی متفاوت بکار گرفته شد. یکی از دلایل ماندگاری دف در موسیقی سنتی ایرانی جذابیت، گیرایی و صدای پر شوراین ساز بود که بخوبی از عهده حالات خاص مورد نظر آهنگسازان معاصر ایران در آثارشان برمی آمد و تا جایی پیش رفت که در طول این سالها علاقمندان بسیاری را بخود جلب نموده و کتاب ها و آثار صوتی متنوعی در قالب تکنوازی و گروهی جهت آموزش هنرجویان و علاقمندان این ساز انتشار یافته است. با ورود این ساز به محیط های متفاوت فرهنگ شهری (از جمله آموزشگاه های موسیقی ، ارکسترهای بزرگ و کنسرت ها و…) که با محیط خانقاهی که این ساز از آن برآمده بود ماهیتی متفاوت داشتند تکنیک ها ، ریتم ها و حتی جنس اجزا این ساز به مرور زمان تغییرات چشمگیری نمود.

ساختمان و اجزای ساز دف:

ساختمان دف بر خلاف سایر ساز ها بسیار ساده بوده از یک حلقه چوبی بنام کمانه و پوستی که روی آن کشیده شده و یکسری حلقه که به قسمت داخلی کمانه متصل است.

جنس پوست ساز دف:

مهمترین عامل در کیفیت صدای این ساز جنس پوست دف آن است. پوست مورد استفاده در این ساز بز میش و آهو است. هر چند امروزه دفهایی با پوست مصنوعی نیز وجود دارد که پوستشان از جنس تَلق یا الیاف هایی پلاستیکی خاصی است و تلاش فراوانی صورت گرفته تا صدای این دفها به صدای دف با پوست طبیعی نزدیک باشد اما هنوز برتری کیفیت و زیبایی صدا با ساز ساخته شده از پوست طبیعی است .

انواع مدلهای دف:

همانطور که اشاره شد این ساز دف ، برای دف نوازی دارای دو مدل است که بر اساس نوع پوست بکار رفته در آن دسته بندی می شود. اول دف با پوست طبیعی و دوم دف با پوست مصنوعی که به دف تَلقی معروف است گاهی بخاطرشکل خورشید مانندی که روی پوست این سازها چاپ می کنند به دف خورشیدی معروفند هر چند گاهی با ترفند هایی شکلی شبیه خورشید روی پوست طبیعی نیز ایجادمی کنند که به این دفها هم خورشیدی می گویند اما با این تفاوت که جنس پوستشان طبیعی است.

آموزش تنبک در آموزشگاه موسیقی فردوس

نوشته قبلی

روش های آموزش سلفژ

نوشته بعدی

فرم صحیح ناخن در نواختن گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.