آموزشگاه آواز کلاسیک

آموزش آواز کلاسیک

اگر به دنبال آواز خواندن به سبک کلاسیک و جهانی هستید باید بر اساس اصول پایه آواز کلاسیک اُپِرا  پیش برید که نیاز به فراگیری قواعد و مبانی خوانندگی کلاسیک داره بنابراین باید این مرحله رو خیلی ساده و کاربردی یاد بگیرید. در ادامه مقاله تمامی مباحث مربوط به آواز کلاسیک از صفر تا صد رو آموزش دادیم. این مبحث به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های موسیقی کلاسیک، دارای تاریخچه‌ای طولانی است. این هنر از قرون وسطی شروع شده و با پیشرفت‌های فرهنگی و هنری در طی دوران‌های مختلف تکامل یافته پیدا کرده. برای موفقیت در این حوزه‌ی هنری، خواننده باید به یادگیری تکنیک‌های آواز کلاسیک اهمیت زیادی بده و با تمرین منظم و مداوم، مهارت خود را در این زمینه تقویت کند. بیایم به چند تا سوال ابتدایی جواب بدیم:

کلاس های آموزش آواز کلاسیک برای چه کسانی کاربرد دارد؟

تمامی افراد علاقه مند به خوانندگی اُپِرا و خوانندگی کرال کلاسیک آکاپلا، کوارتت های آوازی و…

پیش نیازهای دوره آواز کلاسیک چیست؟

دوره جامع مبانی آواز، دوره جامع تئوری موسیقی، دوره جامع سلفژ

در کلاس آواز کلاسیک چه چیزی آموزش داده می شود؟

نحوه کار با صدا : گرم کردن صدا، سرد کردن صدا، صداسازی، جایگاه صدای سینه، جایگاه صدای میانی، تقلید صدای پرندگان، تقلید صدای خوانندگان و…

مبانی و تکنیک ها: اغراق در تکنیک، ضرورت سلفژ، تئوری موسیقی، مبانی آواز، سوت، ویبر نیم پرده، ویبر تمام پرده

فنون حرفه ای و تخصصی: پرش های یکم تا هشتم، فواصل کروماتیک، فواصل نیم پرده، کلام و شعر، تاکیدها، مونته وردی، خط آوازی، خط پیانویی و ارکسترال ،جدول آوانگاری و تلفظ ایتالیایی، میزان نما، سرکلید، یافتن گام اثر، مینور نسبی، ، گام کروماتیک، ، سنکپ و انواع آن، سنکپ، رُلاد، رلاد با سرعت اصلی، سلمیزاسیون، پارلاتی، کانتاتی، خط اتصال، لگاتو، نت زینت، وزن خوانی، پارلاتی، کانتاتی، آچیاتاتورا، گزش، بحث در مورد مسا دی وچه، رها کردن چانه، ، کاستراتی، کاروزو، لگاتو، ویبراسیون

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

کلاس آواز کلاسیک

برای یادگیری آواز کلاسیک، بهترین راه حضور در آموزشگاه موسیقی  یا یک کلاس آواز خوب است تا با  تمرین و تکرار تکنیک ها تحت نظر یک اساتید آواز حرفه ای به بالاترین سطح آوازی برسید. در این کلاس‌ها، شما با اصول و مبانی آواز خوانی آشنا می‌شوید و می‌توانید تمرین‌های منظم و مداوم را انجام دهید تا مهارت خود را در این زمینه‌ی هنری ارتقاء دهید.

همچنین، شنیدن آثار بزرگان موسیقی کلاسیک مانند لوتسیانو پاواروتی (Luciano Pavarotti)، ماریا کالاس (Maria Callas) و پلاسیدو دومینگو (Plácido Domingo) می‌تواند به شما الهام بخشی و در یادگیری آواز کلاسیک یاری رسانی کند.

هزینه آموزش آواز کلاسیک

آموزش آواز کلاسیک معمولا مخاطب های خاص خود را دارد بنابراین به صورت خصوصی ارائه می‌شود و هزینه‌ها بر اساس ساعت آموزش تعیین می گردد. همچنین، اساتید معروف و مجرب ترازوی قیمتی بالاتری ممکن است داشته باشند. به طور معمول، هزینه آموزش آواز کلاسیک از ساعتی 250.000 تا 1.000.000 متغیر است. اگر می خواهید در کلاس آموزش آنلاین آواز شرکت کنید و خارج از ایران سکونت دارید، هزینه هر جلسه آموزشی در حدود 30 تا 100 دلار یا معادل آن در واحد پول در ایران می باشد. البته هزینه های کلاس های آنلاین موسیقی در ایران پایین تر از این ارقام بیان شده می باشد.

قبل از حضور در کلاس اواز خوانی توجه داشته باشید که باید به هزینه‌های دیگری همچون تجهیزات و ساز های آموزشی، کلاس‌های جانبی مانند نت خوانی و آموزش تئوری موسیقی، توجه نمایید. برای اطلاع کامل تر و هزینه های اسن کلاس ها می توانید با کارشناسان ما در آموزشگاه موسیقی فردوس در ارتباط باشید و نحوه استعدادیابی و چگونگی انجام فرآیند های یادگیری را جویا شوید.

انواع برنامه کلاس های آواز کلاسیک

کلاس آواز کلاسیک مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • ردیف صدایی، درجه، خطوط حامل، اکتاو
 • وسعت صوتی، رژیستر ، کلیدها (سل ، فا، دو)،
 • سیستم یازده خطی، کوک مویسقایی
 • ریتم، کشش‌های زمانی نت ها، صحیح نویسی
 • نرم افزار نت نویسی، علائم حفظ کشش‌ها نت
 • انواع خاص تقسیمات ریتمیک، تاکید، متر
 • میزان، میزان نما، متر و میزان نمای ساده
 • متر و میزان نمای مرکب، (دو، سه، چهار) ضربی ها
 • پلی متر، syncopation ، آوف تاکت، سنکپ
 • علائم آلتراسیون، دینامیک، تمپو

کلاس آواز کلاسیک پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • علائم مهم در نت نویسی
 • فاصله ملودیک و هارمونیک، وسعت درجه ای و پرده ای
 • وسعت درجه ای و پرده ای فاصله، فواصل افزوده و کاسته
 • فواصل میان درجات اصلی ریدف صدایی
 • فواصل ساده و ترکیبی، آنهارمونیزم فواصل
 • فواصل دیاتونیک و کروماتیک، کنسونانس و دیسونانس
 • آکورد، هارمونی، تریاد (ماژور، مینور، کاسته و افزوده)
 • علامت گذاری تریادها آکورد های (پایگی، معکوس اول و معکوس دوم)
 • آکورد هفتم، آکورد کنسونانس

کلاس آواز کلاسیک مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • آموزش تخصصی نت خوانی
 • آموزش تخصصی وزن خوانی
 • آموزش تخصصی زینت ها و اصطلاحات موسیقی
 • آموزش تخصصی انواع فواصل موسیقیایی
 • آموزش تخصصی انواع آکورد ها و علامت گذاری ها
 • آموزش تخصصی مد ماژور
 • آموزش تخصصی مد ماژورمینور
 • آموزش نکات حرفه ای و ویژه تئوری موسیقی
 • تمرین و فعالیت های ویژه یادگیری موسیقیایی

اساتید آموزش آواز کلاسیک

استاد خسروشاهی مدرس آواز
استاد خسرو شاهی
کارشناسی موسیقی دانشگاه تهران سال 1380/ تحصیل کرده رشته آواز از اپرا کنسرواتوار تولوز فرانسه سال 2002 الی 2009 میلادی
استاد پیرحیاتی مدرس آواز
استاد پیرحیاتی
داراى مدرك كاردانى آواز ايرانى از كنسرواتوار موسيقى/ اجراى كنسرت هاى : نواى مهر - دانشگاه تهران - خانه هنرمندان تهران -دانشگاه شهيد بهشتى تهران - دانشگاه بين المللى قزوين - دانشگاه آزاد قزوين
دیافراگم در آواز4
استاد فصیحی
مدرس آواز و صداسازی فعالیت موسیقایی از سال 1387 در رشته آواز کلاسیک ایرانی نزد جناب وحید تاج و خانم فریبا یاوری

انواع صدا در آواز کلاسیک

در اواز کلاسیک، صداها به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

سوپرانو (Soprano)

سوپرانو، در رده صدای بالا قرار دارد و به نوعی بالاترین توان صدایی زنان در گروه صدایی زنانه شناخته می شود که این صدا بسیار واضح، تمیز و قابل شناسایی است و امکان رسیدن به نت‌های بالا با تمام طول و قدرت دارا می باشد. اگر بخواهیم این گروه از صدا را دسته بندی کنیم بیشتر در گروه کورال، اُپرا یا ارکسترال دیده می شود.

به طور کلی، صدای سوپرانو از سه رده مختلف تشکیل شده است: سوپرانو کُلوراتور(توان و مهارت بالا در اجرای آوازهای سریع و پرحرکت)، سوپرانو لیریک(طبیعی، لطیف و شفاف ) و سوپرانو دراماتیک(قوی، پرقدرت و قابل توجه).

مزوسوپرانو (Mezzo-soprano)

مزوسوپرانو، در رده صدای میانی و بالا قرار می‌گیرد و به صداهای زنانه با توان و رنج صوتی میانی اشاره دارد. اگر بخواهیم جایگاه این صدا رو بهتر درک کنیم،صدای مزوسوپرانو در بین سوپرانو و کنترالتو قرار می‌گیرد و دارای صدایی گرم، پرانرژی و با لحنی متعادل است.

این صدا در گروه‌های صدایی مانند گروه کورال، اُپرا و کنسرت‌ها مشاهده می شود و قادر به اجرای آوازهای ملودیک و احساسی هستند. رنج صوتی مزوسوپرانو متوسط به بالا است و اجازه می‌دهد تا در قطعاتی با نت‌های متنوع و چالش‌برانگیز شرکت کند. برخلاف سوپرانو که صدایی روشن و پرقدرت دارد، این نوع صدایی گرم و پرانرژی دارد. . تعادل صدای آن همزمان دارای نرمی و قدرت می‌باشد. شرکت در قطعات متنوع مانند قطعات ارکسترال، اُپرا، موسیقی کورال و سولو است.

آلتو (Alto)

آلتو، به عنوان پایین‌ترین محدوده صدای خانم‌ها شناخته می شود. در زمان یادگیری هارمونی ها از چهار قسمت صدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به‌نام‌های سوپرانو، آلتو، تِنور و باس.

تنور (Tenor)

تنور در رده صدای میانی و بالا محدوده صدای آقایان قرار می‌گیرد و دارای رنج صوتی وسیعی است. صدای تنور رنگارنگ و روشن است و قادر به پوشش نت‌های بالا و قدرتمند است. استفاده در قطعاتی با نت‌های چالش‌برانگیز و پردردسر، صدای انرژی بخش و برجسته، دوره این صدا در باروک، کلاسیک، رمانتیک و مدرن اشاره دارد.

باریتون (Baritone)

باریتون، به صدای مردانه در محدوده صدایی میانی و پایین در گروه صدایی گفته می شود. برای درک بهتر جایگاه باریتون با توان و رنج متوسط بین تنور و باش قرار می گیرد. از این نوع صدا می توان در اجرای قطعات ملودیک و احساسی کمک گرفت. قادر به پوشش نت‌های پایین و متوسط می‌باشد، برخلاف تنور که صدایی روشن و برجسته دارد، صدایی عمیق و قدرتمند دارد.

باس (Bass)

باس، به پایین ترین صدای مردانه در گروه صدایی اشاره دارد. بصورت کلی، باس‌ها دارای رنج صوتی پایینی هستند و قادر به تولید صداهای عمیق و قدرتمند می‌باشند.

تاریخچه آواز کلاسیک

آغاز آواز کلاسیک به دوران قرون وسطی (Medieval period) برمی‌گردد. در این دوره، موسیقی بیشتر در کلیساها اجرا می‌شد و آواز گرگوری (Gregorian chant) به عنوان یکی از اولین سبک‌های آوازی شناخته می‌شود. از دوران رنسانس (Renaissance) به بعد، همراه با تحولات فرهنگی و هنری، موسیقی و آواز کلاسیک نیز تغییراتی را تجربه کرد.

به مرور زمان، اپرا (Opera) به عنوان یک سبک جدید در موسیقی کلاسیک ظهور کرد. اپرا در قرن ۱۷ میلادی در ایتالیا پیدایش کرد و به سرعت در سراسر اروپا منتشر شد. در این سبک موسیقی، آواز کلاسیک با روایت داستان‌هایی از تاریخ، اساطیر و داستان‌های عاشقانه همراه می‌شد.

تکنیک‌های آواز کلاسیک

برای اجرای آواز کلاسیک، خواننده باید تکنیک‌های خاصی را یاد بگیرد. برخی از این تکنیک‌ها عبارت‌اند از:

استفاده از دیافراگم (Diaphragm) برای کنترل نفس: تمام تمرکز در اوازخوانی بر روی نحوه استفاده درست از نفس ها و چگونگی کنترل دیافراگم است زیرا کنترل نفس باعث می‌شود تا خواننده بتواند کیفیت صدای خود را حفظ کرده و بهترین عملکرد آواز خود دسترسی داشته باشد.

آرتیکولاسیون (Articulation): این عبارت از واژه “آرتیکوله” به معنی “واضح و دقیق بیان کردن” گرفته شده است و به تکنیک و روش تلفظ صحیح و دقیق صداها، بیان واضح کلمات و عبارت ها و نت‌ها در خوانندگی گفته می شود. برای تولید صداهای مختلف و نت‌ها از طریق استفاده از قسمت‌های مختلف دست، دهان و تنفس، درست و دقیق عمل می‌کنند. این تکنیک‌ها شامل استفاده از لب‌ها، دندان‌ها، زبان، ناحیه حلق و صدای تنفس می‌شوند.

رزونانس (Resonance): استفاده از فضای داخلی حلق و دهان برای تقویت و گسترش صدا. رزونانس در خصوص استفاده از ساز نیز صدق می کند و برای اجرای پر قدرت یک نت خاص یا هارمونی در یک ساز موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. این پدیده در نتیجهٔ تنظیم و تطابق فرکانس‌ها و ارتعاشات بین ساز و محیط اتفاق می‌افتد.

تکنیک‌های آوازی مانند ویبراتو (Vibrato)، لگاتو (Legato) و آرپجیو (Arpeggio): این تکنیک‌ها به خواننده کمک می‌کنند تا هنر خود را به نمایش بگذارد و صدایی زیبا و بی‌نظیر ایجاد کند.

آموزش آواز پاپ کلاسیک

بدون تردید یادگیری موسیقی کلاسیک نیازمند داشتن علاقه، صبر و تمرین زیاد می‌باشد. افرادی می‌توانند در این راه به سرانجام خوبی برسند که بتوانند تمرین زیاد و صبر را سرلوحه کار خود قرار دهند.

کشور ما به دلیل داشتن فرهنگ غنی و افراد مهم در زمینه موسیقی، پتانسیل بسیار بالایی در سبک‌های مختلف موسیقی، علی‌الخصوص آواز کلاسیک دارد که باید آن را غنیمت شمرد. افراد زیادی در چند سال گذشته توانسته‌اند برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان، رشد خوبی را در آواز کلاسیک تجربه کنند؛ برخی کارشناسان مدعی بودند که دنیای موسیقی به وسیله سبک‌های جدید راک و سایر موارد، قبضه شده است،یا برخی به آموزش آواز سنتی و آموزش آواز پاپ را بهتر از این سبک می دانستند، اما این گونه نبوده و هم اکنون می‌توان گفت شرایط در حال تغییر است.

داشتن هدف می‌تواند به زندگی افراد و هنرجویان جهت دهد. در صورتی که تمایل دارید وارد دنیای موسیقی کلاسیک شوید و احساس می‌کنید از استعداد کافی برخوردار هستید، باید بدانید که وقتی برای هدر دادن وجود ندارد و باید سریعا برای شرکت در کلاس‌های معتبر آموزش آواز کلاسیک ، اقدام کنید.
همانطور که می‌دانید، هنر موسیقی ابعاد گسترده‌ای دارد که بدون داشتن اطلاعات کافی، امکان موفقیت وجود نخواهد داشت. ما در ادامه شما را با برخی نکات مهم در زمینه یادگیری آواز کلاسیک آشنا خواهیم کرد که رعایت آن‌ها می‌تواند آینده درخشان را برای شما رقم بزند و بتوانید در دنیای موسیقی کلاسیک به یک ستاره تبدیل شوید

2 در مورد “آموزش آواز کلاسیک”

 1. سلام من گیتار الکتریک رو داخل آموزشگاه شما یاد گرفتم میخواستم بدونم کلاس آواز کلاسیک بهتره شرکت کنم یا کلاس پاپ ؟ منظورم اینه این سبک گیتار با کدوم سبک آواز همخوانی داره ممنون

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   بستگی به علاقه و نظر استاد آواز انتخابی شما داره تا همگام با ساز موسیقی شما بهترین سبک آوازی رو انتخاب کنید بنابراین تماس بگیرید تا راهنمایی بیشتر صورت بگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

یک جلسه آموزش آواز، مهمون ما ❤🙌

ماییم که بی آواز ناخوشیم، می‌خوایم تو این زمستون حسابی حنجره‌هارو داغ کنیم و آواز بخونیم شما هم بیاین

Call Now Button