فهرست مطالب

در این جا ما به یک سفر در اعماق تاریخ موسیقی پیانو می رویم، هر دوره را با چند مثال از آهنگسازان معروفی که به آن دوره ی زمانی هویت بخشی کردند، به تصویر خواهیم کشید. شما متوجه خواهی شد که هر دوره ی زمانی تغییرات در حوالی زمانی اتفاق می افتد که پیانو به عنوان یک ساز دچار تکامل می شد. از هارپسیکورد تا پیانوفورته، سپس پیانوی مدرن که ما می شناسیم و عاشقش هستیم.

چند نکته که باید در ذهن داشته باشیم:

  • تاریخ ها دقیق نیستند. هیچ کس جایی تصویب نکرد که دوران باروک تمام شده است و از الآن وارد دوره ی کلاسیکال شده ایم. سلیقه ها و سبک ها به تدریج تغییر کردند، پس هم پوشانی زمانی میان دوره ها زیاد است.
  • این آهنگسازان فقط در محدوده ی موسیقی کلاسیکال غرب هستند. این به این خاطر است که ما به پیانو علاقه مندیم که تا اواخر این جدول زمانی به جایی سفر نکرد (نواختن آن در جاهای دیگر رایج نبود).
  • این یک لیست کامل و جامع از همه ی آهنگسازان نیست. این فقط یک دید کلی خوب به ما می دهد که هر دوره تحت تاثیر این نام های تاثیرگذار چه تغییری را به خود دید.

ما تا همین الآن هم با قطعات معروف در مقاله ی “۱۴ قطعه ی کلاسیکال پیانو” آشنا شده ایم، این بیستر برای این است که بفهمید هر دوره ی زمانی چه مفهومی دارد و چه کسانی در آن اثرگذار بده اند.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

دوران باروک (۱۶۰۰ تا ۱۷۵۰)

قبل از این چیزی مثل پیانو به عنوان یک وسیله (آلت نواختن) وجود نداشت. سپس هارپسیکورد در سال ۱۵۰۰ اختراع شد و مفهوم موسیقی باروک پیانو را گسترش داد. با وجود این که نوای پیانویی که شما می شناسید با برخورد چکش به سیم، به وجود می آید؛ سیم های هارپسیکورد به صورت کنده شده، هستند. این به این معنی است که همه ی نوت یک صدای یکسان دارند و هیچ پایداری ای ندارند.

این صدای دقیق و رسمی، موسیقی دوران باروک را شکل داد. آن ها با قطعات مستقل ولی هماهنگ هر دو دست روی خط بیس با آغاز ایده ی اولیه ی زمینه و دگرگونی مشخص می شوند (برخلاف مجموعه ی نوایی).

سباستین باخ (۱۶۸۵ تا ۱۷۵۰)

باخ (با ۵۰ موزیسین دیگر خانواده اش اشتباه گرفته نشود)، استاد باروک بود. به آریا در نسخه ی افسانه ای گلدبرگ او گوش دهید تا ببینید چگونه از کونترپوینت (نقطه ی مقابل) بین دست ها، استفاده می کند و چگونه همه ی این ها را سازماندهی می کند.

جورج فریدریک هندل (۱۶۸۵ تا ۱۷۵۹)

موسیقی هندل این احساس را می دهد که موسیقی باروک چقدر می تواند قدرتمند باشد و آثار آلمانی بومی اش با تاثیرات انگلیس، جایی که بیشتر زندگی اش را گذرانده است، ترکیب کرده است. نمی توانید آثار هندل را بدون تصور شکوه دادگاه (سالن) هایی که در آن ها نواخته می شد، گوش دهید.

آنتونیو ویوالدی (۱۶۷۸- ۱۷۴۱)

ویوالدی برای مدت کوتاهی کشیش بود، پس می توانیم المان های موسیقی باروک را در کارهایش ببینیم. “چهار فصل آمد” او در اواخر دوره ی باروک ساخته شد و شما در این جا می توانید آغاز خزش و ورود سبک کلاسیکال را در آن ببینید.

دوران کلاسیکال (۱۷۵۰ تا ۱۸۲۰)

این می تواند گیج کننده باشد. ما کلاسیکال را به عنوان یک ژانر برای اشاره به همه ی موسیقی های موجود در این مقاله استفاده می کنیم، اما این مربوط به دوران کلاسیکال است. این در حالی بود که هارپیسکورد داشت به جای فورته پیانو (به اختصار پیانو گفته می شود) جایگزین می شد که خیلی زود به یکی از اصلی ترین سازهای کیبوردی تبدیل شد. بالا رفتن بازه ی دینامیک باعث شد تا نوازندگان کنترل و تجلی بیشتری داشته باشند که بخشی از آن به عنوان تغییر سبک تعریف شد.

موسیقی کلاسیکال بافت سبک تری نسبت به چگالی موسیقی باروک دارد و به طور کلی به سمت خطوط ملودی واضح تری در آکوردها می رود. بیشتر می شود گفت که عصر ظرافت بود تا جدیت.

ولف گنگ آمادئوس موتزارت (۱۷۵۶ تا ۱۷۹۱)

موتزارت از یک کودک نابغه تبدیل به تاثیرگذارترین آهنگساز تاریخ در سن ۳۵ سالگی شد. ما یک مقاله ی کامل درباره ی محبوب ترین کارهای موتزارت، از اولین ترکیبات تا آخرین شاهکارهایی که بعد از مرگش انتشار یافت، را برایتان گذاشته ایم. اما به عنوان مثال برای قطعه ای که به طور کامل سبک موتزارت و موسیقی کلاسیکال را در بر بگیرد؛ در این جا، “این کلین ناچتموزیک” را برایتان آورده ایم.

جوزف هایدن (۱۷۳۲ تا ۱۸۰۹)

به عنوان دوست موتزارت و یکی معلمان بتهوون، هایدن ارتباط به خوبی میان آن دو نفر نشست (قرارگرفت). هایدن یک معرف خوب برای دوران کلاسیکال است به نحوی که او نقوش کوچک را برداشت و آن ها با زیرساخت های رسمی آن زمان، گسترش داد.

لودویگ فن بتهوون (۱۷۷۰ تا ۱۸۲۷)

بتهوون بسیار نیرومند و خلاق بود طوری که موسیقی هایش گاهی در سه دوره ی زمانی تقسیم بندی می شوند. در اوایل دوران او، استادی استایل وینیزی موتزارت و هایدن بود اما عبارات و اسکیل های (گام) بیشتری را وارد آهنگ هایش می کرد.

در اواسط دورانش، بتهوون در خط مقدم حرکت موسیقی کلاسیکال به سمت دوران رومانتیک بود، حرکت از موسیقی صلب کلاسیکال به سمت چیزی پر معنی تر. نور ماه سوناتا یک نمونه ی عالی از آن است که در سال ۱۸۰۱ منتشر شد و جرقه ی استارت (شروع) عصر بعدی را زد.

رومانتیک (۱۸۰۰ تا اوایل ۱۹۰۰)

انقلاب صنعتی با خود پیانوی مدرنی که می شناسید را به همراه آورد. به بازه ی ۸۸-کی (۸۸کلید) و صدای پایدار قدرتمند اجازه داده شد تا عبارات و احساسات موسیقی رومانتیک را بیان کنند. در حالی که عصر باروک و کلاسیکال روی یک نوع خاص از موسیقی، با اصول مخصوص خود، تمرکز داشت؛ موسیقی روماتیک بیشتر درباره ی انتقال احساسات است.

آزادی بیشتر به این معنی است که انواع جدید قطعه ها- قطعات دل انگیز و رویایی، فانتزی ها و پیش درآمدها بدون ترس از استفاده از بافت های ناهماهنگ یا تصاعدی، ساخته شده اند. سفرهای بیشتر یعنی آهنگسازان دیگر به سالن های سلطنتی یا مدارس خاص (مطرح) موسیقی محدود نبودند. تاثیرات (تغییرات یا نوآوری) زیادی از سراسر دنیا به آن ورود کرد و آهنگسازان برای به تصویر کشیدن کشورهای خارجی یا کشور خودشان، شروع به استفاده از موسیقی کردند.

فردریک چوپین (۱۸۱۰ تا ۱۸۴۹)

فردریک شوپن فقط یک پیانیست و آهنگساز خلاق (دارای ذوق هنری بالا) نبود. او احتمالا یکی از توظهورترین سلبریتی هاست که با یک زندگی عاطفی سطح بالا و شخصیت سحرآمیز، کامل شده است: او در دوران زندگی اش فقط ۳۰ بار به صورت عمومی اجرا کرد (روی صحنه رفت).

جوهانس براهمس (۱۸۳۳ تا ۱۸۹۷)

براهمس هم به خاطر ترکیبات دقیق و برپایه ی کلاسیکالش شناخته می شود، اما در قلب آن ترکیبات، رومانتیسمی عمیق وجود دارد. او خوشبختی ای که بقیه ی آهنگسازان سبک رومانتیک داشتند را رها کرد و به سمت چیزی رفت که خیلی آن را موسیقی خالص می نامند.

پیوتر ایلیچ چایکووسکی (۱۸۴۰ تا ۱۸۹۳)

بحث خوشبختی آهنگسازان سبک رومانتیک شد… چایکووسکی در دوران خودش بزرگی و عظمت خاصی داشت. موسیقی او با شکوه و عرفانی بود و با یک دیدگاه ملی گرایی بومی روسی ای که داشت، کلیشه های موسیقی روسیه و غرب در آن زمان را ارتقاع داد.

قرن بیستم و معاصر (اوایل ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰)

این در حوالی آن زمانی است که در ابتدا شروع به استفاده از پیانو در سبک های بلوز، جاز و تئاترهای موزیکال کرده بودند و بذرهای راک، پاپ و موسیقی الکترونیک را کاشتند. پیانو کلاسیکال به همان اندازه مهم بود، اما با افزایش موسیقی های ضبط شده و سبک هایی از سراسر دنیا مواجه شده بود، آهنگسازان شروع به بیشتر شدن و ازدیاد کردند.

همه ی این ها در اوایل قرن بیستم باعث درهم آمیختگی زیر سبک، از امپرسیونیزم گرفته تا پوست روماتیسیزم و اکپرسیونیزم، شد. بیشتر سبک ها مثل نئورومانتیسیزم، اکپریمنتالیزم و مینیمالیزم بعد از جنگ جهانی دوم به وجود آمدند. شما خودتان می توانید ججزئیاتشان را پیدا کنید، اما برای الآن همین که بدانید که این جا، جایی بود که پیانو با زندگی خیلی ها گره خورد، کافیست.

کلاود دیباسی (۱۸۶۲ تا ۱۹۱۸)

دیباسی آزادی و عبارات رومانتیسیزم و حتی فراتر از آن را برداشت و چیزی ساخت که به آن طرح سمفونیک می گفت. او به عنوان اولین آهنگساز امپرسیونیست در نظر گرفته می شود- با وجود این که خودش این لقب را رد کرد. فقط به قطعه ی عجیب و غریب و در عین حال برانگیزنده (تحریک کننده) ی ‘Clair de Lune’ تا ببینید که او چگونه سبک هارمونی و رنگ موسیقی اش را بهبود بخشید.

اریک ساتیه (۱۸۶۶ تا ۱۹۲۵)

پایان رومانتیسیزم تماما درباره ی آزمایش ها و تجربه ها بود و ساتیه یک مخترع بود. می توانت گقت که به بهترین شکل ممکن عجیب و غریب است اما او ترجیح داد خودش را فونومتریسین (کسی که صداها را اندازه گیری می کند) بنامد تا این که یک موزیسین باشد و لقب ژیمناپدی به محبوب ترین مجموعه ی قطعه هایش، داد.

سرگی پروکیف (۱۸۹۱ تا ۱۹۵۳)

مثل خیلی دیگر از آهنگسازان روسی، پروکیف خیلی چیزهای مرتبط با سرزمین مادری اش را در موسیقی اش قرار داد اما بیشتر عمرش را در آمریکا و اروپا زندگی کرد. به قطعه ی ‘Historiette’ تاثیر این ترکیب را بشنوید- زیرا که به خوبی از اختلاط اصوات و اهنگ های ناموزون و تصادم ها برای برانگیختن احساسات استفاده کرده است.

این به هیچ وجه به معنی پایان نیست. موسیقی کلاسیکال پیانو زنده است. ما روی آن برای بیان کردن احساسات در نقاط عطف فیلم ها، مثل شاهکار مدرن مایکل نایمن یعنی “قلب اول دنبال خوشبختی است” از “پیانو” یا در ابعاد بزرگتر موسیقی هنس زیمر در “اینتراستالر”، حساب کرده ایم.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس با بیش از ۱۵ سال سابقه در حوزه موسیقی

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ویولن، سازی است که به مرور زمان و از زمانی که به شکل امروزی ساخته شده است، تغییرات و تحول زیادی پیدا نکرده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
از میزان در موسیقی برای آرایش و سازماندهی درست نت‌ها استفاده می‌شود، موسیقی یک هنر دقیق است و از قواعد دقیق و خاصی...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question