طرز صحیح ایستادن در خوانندگی

حالت صحیح بدن را می توان اساس ترین تمرین آواز خواندن معرفی کرد.
فهرست مطالب

طرز صحیح ایستادن در خوانندگی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا طرز قرار گرفتن سر، شانه ها و ستون فقرات در میزان دامنه صدا، لحن ، وضوح صدا و… اثر گذار است.

شاید از خود بپرسید که سر، شانه ها و ستون فقرات باید چگونه باشند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر سه مورد باید در یک راستا قرار بگیرند. اگر هر یک از موارد سر، شانه ها و ستون فقرات خط مستقیم را بشکنند سبب می شود تا شما دیگر نتوانید یک صدای مطلوب را تجربه کنید و در دراز مدت سبب مشکلاتی برای تارهای صوتی شما به صورت دائم و همچنین عضلات نزدیک به تارهای صوتی شما خواهد شد.

آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید با تجربه در زمینه موسیقی تمرین ها و تکنیک های مختلفی را به شما آموزش می دهد تا با استفاده از این تمرین ها مشکلات ایستادن در خوانندگی را برطرف کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با طرز صحیح ایستادن در هنگام آواز خواندن آشنا کنیم به همین منظور یکی از تمرینات موثر در مدارس موسیقی انگلستان، برای رفع مشکلات ایستادن در هنگام آواز خواندن را به شما در این مقاله آموزش خواهیم داد.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

نحوه صحیح ایستادن و رفع مشکلات ایستادن در هنگام آواز خواندن

طرز صحیح ایستادن در خوانندگی چگونه است؟

مهم نیست که شما یک خواننده حرفه ای هستید یا به تازگی وارد حرفه خوانندگی شده اید، شما باید در هنگام آواز خواندن بتوانید به درستی با ایستید.

در حقیقت هیچگونه طرز صحیح ایستادن در خوانندگی وجود ندارد و شما می توانید در حالت های مختلف مانند خوابیده، نشسته و ایستاده آواز بخوانید اما نکته ای که باید در تمام این حالت ها رعایت شود، این است که همیشه ستون فقرات صافی را داشته باشید. همانطور که مشاهده می کنید قرار نیست شما روی صحنه خیلی خشک بایستید و آواز بخوانید.

شما می توانید مانند بسیاری از خوانندگان و نوازندگان بزرگ در هنگام آواز خواندن برقصید (لیدی گاگا، هیو جکمن و…) و یا به صورت نشسته آواز بخوانید (ژان والژان و …) و حتی به صورت خوابیده نیز شما می توانید آواز بخوانید (مانند قهرمان های Puccini).

آموزشگاه موسیقی فردوس به شما کمک می کند تا طرز صحیح ایستادن در خوانندگی را یاد بگیرید. آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید برتر موسیقی در کشور می تواند تمرینات و تکنیک ها مناسب برای طرز صحیح حالت بدن در هنگام آواز خواندن را به شما آموزش دهد.

آموزشگاه موسیقی فردوس با فراهم کردن یک محیط حرفه ای این امکان را برای خوانندگان ایجاد کرده است که بتوانند در یک محیط مناسب تمرینات خود را با تمرکز بیشتری انجام دهند.

وضعیت سر چه تاثیر در صدا خواهد داشت؟

وضعیت سر چه تاثیر در صدا خواهد داشت؟

شاید از خود بپرسید طرز صحیح ایستادن در خوانندگی چه ارتباطی با سر دارد؟ می خواهم با کمک شما یک تمرینی را انجام دهیم. برای این کار کمی سر خود را جلوتر از شانه هایتان قرار دهید به گونه ای که گردنتان خمیده باشد. حال کمی آواز بخوانید و به صدای خود با دقت گوش دهید! آیا اینگونه طرز صحیح ایستادن در خوانندگی مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال کمی زود است.

سر خود را به عقب ببرید به گونه ای که چانه شما در گلویتا کمی فرو برود حال سعی کنید کمی آواز بخوانید و به صدایتان مجددا گوش کنید! آیا اینگونه طرز صحیح ایستادن در خوانندگی مناسب است؟ درست حدس زدید هر دو روش کاملا غلط است. زمانی که شما چانه را در گلوی خود فرو می برید به دلیل محدود شدن فضای حنجره تان قطعا قادر به داشتن یک لحن زیبا و دلنشین نخواهید بود. هر دو روش سبب مشکلات مختلفی می شوند و به شما اجازه داشتن یک صدای صاف، واضح، دامنه صوتی مناسب، لحن زیبا و دلنشین و … را نمی دهد.

اگر شما مدتی به این صورت آواز بخوانید شاید با مشکلات تارهای صوتی به صورت دراز مدت نیز شوید؛ اما شاید از خود بپرسید که طرز صحیح ایستادن در خوانندگی چگونه است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که طرز صحیح ایستادن در خوانندگی به این صورت است که سر، شانه ها و کمر در یک خط راست قرار بگیرند.

قرار گیری گردن در یک خط راست با کمر

نحوه قرارگیری گردن، در یک خط راست با کمر

همانطور که گفته شد طرز صحیح ایستادن در خوانندگی به این صورت است که گردن شما با کمرتان در یک راستا قرار بگیرد. برای اصلاح طرز صحیح ایستادن در خوانندگی به سراغ یک معلم آواز رفتیم که او بر این باور است که سر مانند یک دم اسب است که باید شما مراقب این دم اسب باشید که در راستای کمرتان قرار بگیرد و خم نشود. این معلم آواز یک تمرین برای برطرف کردن این مشکل ارائه می دهد که این تمرین به دم اسب مشهور است.

شما می توانید با استفاده از این تمرین گردن خود را ورزش دهید و سعی کنید گردن خود را همتراز با بدنتان قرار دهید زمانی که گردن خود را ورزش می دهید دستان خود را در کنار پهلویتان قرار دهید. بنابراین طرز صحیح ایستادن در خوانندگی باید به گونه باشد که سر شما با ستون فقرات تان در یک راستا باشد و چانه شما کمی به سمت پایین قرار داشته باشد توجه داشته باشید که در هنگام آواز خواندن به خصوص نت های بالا نباید این وضعیت بهم بخورد.

قرارگیری ستون فقرات و نحوه صحیح ایستادن

طرز صحیح ایستادن در خوانندگی به این صورت است که ستون فقرات شما در حالت ایستاده باید به صورت صاف قرار داشته باشد. قسمت بالایی ستون فقرا از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر ناحیه فوقانی ستون فقرات شما به صورت خمیده باشد سبب خمیده شدن گردن شما نیز خواهد شد.

بنابراین با توجه ویژه ای به این ناحیه ستون فقرات در هنگام آواز خواندن شود.  یکی از تمرین های تاثیر گذار برای برطرف کردن مشکلات فوقانی ستون فقرات می توان به بغل کردن درخت اشاره کرد. این روش معمولا در مدرسه های موسیقی انگلستان انجام می شود.

تصور کنید که می خواهید در هنگام آواز خواندن درختی را بغل کنید و کمر خود را صاف نگه دارید. در این تمرین تصور کنید که درخت بسیار گسترده و تنومند است و شما نمی توانید دستان و بازو های خود را بهم نزدیک کنید بنابراین در این وضعیت قسمت فوقانی ستون فقرات شما اجازه نمی دهد گردن شما به جلو خم شود.

ستون فقرات پایینی

یکی از عوامل دیگری که در طرز صحیح ایستادن در خوانندگی اثر گذار است ستون فقرات پایینی است. ستون فقرات پایینی مانند هر دو عامل قبلی در طرز صحیح ایستادن در خوانندگی اهمیت دارد به طور کلی شما زمانی که بر روی صندلی می نشینید به طور طبیعی قسمت پایینی ستون فقرات شما کمی دارای انحنا است مگر اینکه خودتان بخواهید بیش از حد صاف بشینید.

بیایید با هم یک تمرین کنیم روی یک صندلی بنشینید و دستان خود را روی زانو هایتان قرار دهید. من می خواهم ستون فقرات شما 60 تا 70 درجه از نشستن طبیعی شما و یا 20 تا 30 درجه از پشت صندلی به سمت جلو کشیده شوید و زمین را نگاه کنید. این امر سبب می شود شما کمی به جلو خم شوید و کمرتان کاملا صاف شود. این حالت خم باید به این صورت باشد که انگار شما از نقطه لگن خود خم شده اید.

اما ستون فقرات شما کاملا در وضعیت صاف قرار داشته باشد. در این جلو آمدن سعی کنید سر و شانه هایتان در راستای ستون فقرات تان باشد و از جلو آمدن بیش از حد آنها خودداری کنید. این تمرین به شما در طرز صحیح ایستادن در خوانندگی کمک می کند.

حال این کار را بدون صندلی انجام دهید و وزن خود را روی پا های خود قرار دهید و کمی در این حالت مکث کنید. این تمرین در حالت ایستاده به این صورت است که زانو های شما در این حالت کمی خم خواهد شد اما باید ستون فقرات خود را کاملا صاف نگه دارید.

ستون فقرات پایینی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار

حال ترکیب هر سه تمرین برای طرز صحیح ایستادن در خوانندگی

سه مرحله که گفته شد را با یکدیگر ترکیب کنید و این تمرین فوق العاده برای طرز صحیح ایستادن در خوانندگی بسیار موثر است. ترکیب این سه مرحله به اینصورت است که دستان خود را به جلوی سینه خود نگه دارید و به گونه ای به آنها نگاه کنید که کمی سرتان به سمت پایین قرار داشته باشد اما نه اینکه خط مستقیم با شانه و ستون فقرات تان شکسته شود. قفسه سینه خود را به سمت بالا بیاورید و به قول معروف سینه خود را سپر کنید.

از ناحیه لگن به سمت جلو خم شوید و اجازه دهید کمی زانو هایتان خم شود. مدتی در این حالت بمانید و دوباره به حالت اولیه باز گردید؛ سعی کنید ستون فقرات، شانه و سر شما در یک راستا قرار داشته باشد. این تمرین به شما کمک می کند تا طرز صحیح ایستادن در خوانندگی را به صورت اصولی یاد بگیرید.

تمرین برای طرز صحیح ایستادن

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد طرز صحیح ایستادن در خوانندگی بسیار اهمیت دارد زیرا طرز صحیح ایستادن در خوانندگی به شما این امکان را می دهد تا لحن قدرتمند تر و دلنشین تری را داشته باشید.

آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید حرفه ای در زمینه موسیقی به شما تکنیک های مختلفی را در زمینه ایستادن صحیح در هنگام خوانندگی را آموزش می دهد. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد شما را با طرز صحیح ایستادن در خوانندگی آشنا کند.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

مشاوره رایگان موسیقی
مشاوره رایگان دوره های آموزشی
آخرین مقالات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button